Results – May 2019

Ladies Devil’s Fun Comp – 02/05/19

1st – Pam Bodsworth, Eileen Robinson, Sheila Norris – 65 Pts

2nd – Terry Thompson, Pauline Bell, Mavis Messer – 61 Pts

3rd – Liz Spencer, Adrienne Sellers, Margaret Render – 60 Pts

4th – Sharon Foley, Sandra Coates, Juliet Storey – 58 Pts

Ken Lamb Trophy – 03/05/19

1st – Gordon Scott – 38 Pts

2nd – Brian Goodlad – 35 Pts

3rd – Barry Ellis – 35 Pts

Ladies Spring Am/AM – 03/05/19

1st – Jean Hart, Eileen Watson, Lynne Myers, Susan Gurling

72 Pts

2nd – N. Pattison, M. Ratheram, P. Young, M. Page.

71 Pts

3rd – Debbie Goddard-Taylor, Di Cross, Chris Gregory, Jill Marshal.

69 Pts

4th – Liz Spencer, Pat Shallow, Angela Ogilvy, Anne Barker.

67 Pts

Nearest The Pin 6th – Karen Batty – 20′ 1”
Nearest The Pin 10th – Jenny Peacock – 3”

2’s Club

Alison Eyre

May Monthly Medal – 04/04/19

Division 1

1st – Dave Horswill – Nett 71 – £30

2nd – Paul Grainger – Nett 72 – £20

3rd – Neil Williamson – Nett 73 – £10

Division 2

1st – Darren Riley – Nett 68 – £30

2nd – Mike Russell – Nett 72 – £20

3rd – Nigel Rooks – Nett 74 – £10

Division 3

1st – Luke Singleton – Nett 69 – £30

2nd – Craig Burtenshaw – Nett 70 – £20

3rd – Lee Black – Nett 75 – £10

2’s Club

D. Horswill, P. Grainger, R. Warnes, R. Grout.

£18 Each

Pro’s Medal – 06/05/19

Division 1

1st – Jack Rhodes – Nett 71 – £12.15

2nd – Stu Stephenson – Nett 71 – £7.30

3rd – Paul Denman – Nett 72 – £4.85

Division 2

1st – Joe Abel – Nett 64 – £21.60

2nd – Stu McKee – Nett 67 – £13.00

3rd – Barry Schofield – Nett 68 – £8.60

2’s Club

P. Taylor, D. Horswill, S. McKee, P. Lazenby.

£6.25 Each

Val Hawkins Stableford – 05/05/19

1st – Sue Austin – 33 Pts

2nd – Sally Stabler – 33 Pts

3rd – Sue Hayward – 30 Pts

4th – Pam Bodsworth – 27 Pts

2’s Club

S. Austin

Gilly Kilpatrick Memorial Trophy – 16/5/19

1st – Vee Stockley – 35 Pts

2nd – Eileen Robinson – 33 Pts

3rd – Sharon Foley – 30 Pts

4th – Heather Brocklebank – 30 Pts

Hull And District Open – 18/05/19

Division 1

1st – J. Halford – Nett 66 – £50

2nd – Steve Bartlett – Nett 67 – £40

3rd – C. Hyam – Nett 67 – £30

4th – Andy Higgins – Nett 68 – £20

5th – Rob Sugden – Nett 68 – £10

Division 2

1st – Darren Riley – Nett 64 – £50

2nd – T. Varley – Nett 69 – £40

3rd – F. Boddy – Nett 69 – £30

4th – D. McGowan – Nett 71 – £20

5th – D. Robinson – Nett 71 – £10

Division 3

1st – G. Meens – 42 Pts – £50

2nd – Luke Singleton – 41 Pts – £40

3rd – K. Edge – 41 Pts – £30

4th – P. Cane – 41 Pts – £20

5th – Andy Dunn – 38 Pts – £10

2’s Club

L. Green, Steve Bartlett X2, C. Hyam, D. Richards, B. Carter, J. Burns, S. Prout, M. Murrey.

£24.44 Each

Sunday Medal – 19/05/19

Division 1

1st – Rich Grout – Nett 64 – £30

2nd – Paul Ibbitson – Nett 66 – £20

3rd – Paul Silk – Nett 69 – £10

Division 2

1st – Dave Arksey – Nett 65 – £30

2nd – Barry Schofield – Nett 69 – £20

3rd – Jeff Taylor – Nett 70 – £10

2’s Club

Neil Williamson

£44!!

May Mid-Week Medal – 22/05/19

Division 1

1st – Brad Jackson – Nett 69 – £30

2nd – Andy Higgins – Nett 70 – £20

3rd – Rich Kirby – Nett 70 – £10

Division 2

1st – Tony Burman – Nett 68 – £30

2nd – Harry Good – Nett 68 – £20

3rd – Ray Backhouse – Nett 71 – £10

2’s Club

A. Higgins X2, M. Clappison, J. Carter, R. Grout, L. Betts.

£10.83 Each

Captain’s Texas Scramble – 25/05/19

1st – Jeff Taylor, Paul Brough, Ian Brewster, Ian Platten.
55.4 – £36 Each

2nd – Paul Grainger, Dave Horswill, Anthony Johnson, Alex Johnson.
55.8 (Back 9 = 31) – £27 Each

3rd – Tony Maundrill, Ian Hartley, Mike Claxton, Lee Dennett.
55.8 (Back 9 = 32) – £18 Each

4th – Paul Westoby, Phil Mellor, John White, Mike Knott.
56.4 – £9 Each

Pro’s Sweep – 26/05/19

1st – Ash Dennett – 45 Pts – £9.00

2nd – Paul Lazenby – 39 Pts – £5.40

3rd – Steve Bartlett – 36 Pts – £3.60

2’s Club

S. Bartlett

£6.00

Lady Vet’s Cup – 26/05/19

1st – Ann Rossington – Nett 72

2nd – Sally Stabler – Nett 76

3rd – Heather Brocklebank – Nett 77

4th – Joanne Young – Nett 77

Ladies EWGA Medal – 30/05/19

Division 1

1st – Ann Rossington – Nett 75

2nd – Joanne Young – Nett 75

3rd – Pamela Bodsworth – Nett 79

Division 2

1st – Helen Hudson – Nett 77

2nd – Liz Spencer – Nett 79

3rd – Marilyn Swift – Nett 80

Division 3

1st – Sheila Norris – Nett 88

2nd – Penny Thrush – Nett 93

3rd – Mary McKenzie – Nett 94

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *